BTTDD BURSA ŞUBESİ KADIN KOLLARI YENİ YIL MESAJI

2020 yılı herkes için zor bir yıl oldu. Şubat ayı içerisinde gerçekleşen ve hem katılım hem de verilen mesajlar sebebi ile örnek gösterilen Genel Kurulumuz sonrasında göreve başlamamızın hemen ardından maalesef tüm dünyayı etkisi altına alan salgın hastalık ile baş başa kaldık. Yaşadığımız süreç öylesine belirsiz, öylesine korkutucu bir hal aldı ki ailelerimizden, sevdiklerimizden, tüm çevremizden ayrı kalmak zorunda kaldık. Tüm bu olumsuzluklara rağmen kurallara riayet etmeyi ihmal etmedik. Bizler parçalanmış, bir kısmı memleketimiz Batı Trakya’ da bir kısmımız ise Türkiye’de çeşitli illerde yaşayanlar olarak bu uzaklığı belki de en fazla hisseden toplumlardan biri olduk. Öyle ya, bizler memleketimizin yakınlığı sebebi ve çocuklarımızın eğitimi için ailelerinden ayrı olarak yaşamaya ve ailelerimizin bir kısmının Bursa, diğer kısmınınsa Batı Trakya’ da olmasına alışığız. Ancak bu alışkanlığımız gümrük kapılarının pandemi ile bir anda kapanması sebebiyle yerini korkuya bırakmaya başladı. Belki de dernek yönetiminde olmanın en hayırlı işini işte bu zor zamanda gerçekleştirdik.

Ailelerinden ayrı kalan öğrencilerimizi, özel işleri sebebi ile iki ülkeye bölünmüş hemşerilerimizi bir araya getirmek önceliğimiz oldu. Sokağa dahi çıkmanın yasak olduğu o günlerde otobüsler dolusu öğrencimizi, gencimizi, annemizi, babamızı, hemşerilerimizi hiçbir sorun yaşanmadan sağ salim Batı Trakya’daki evlerine göndermenin verdiği mutluluğun hiçbir şeye değişilmez olduğunu düşünüyoruz. Bu zorlu süreci başarılı bir şekilde bitirmiş olmak ve inşalardan aldığımız teşekkür telefonları bizleri ayrıca gururlandırdı. Bu süreçte bizlerden yardımlarını esirgemeyenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Pandemi süreci herkes gibi bizleri de çok zorladı; ancak hemşerilerimizin bizlere tevdi ettiği görevden hiçbir bahane ile kaçamazdık. Tam aksine çözüm üreten tarafta olup bu süreçte ihtiyacı olan hemşerilerimize yardım etmeye devam ederek, Ramazan yardımlarının hemşerilerimize ulaştırılmasına aracılık ettik. Uzun süreden beridir düzenlediğimiz Yunanca kursunu online sisteme taşıdık, şehrimizin üniversiteleri ile sürekli iletişim halinde olarak öğrencilerimizi bilgilendirdik, üniversitelerin kapalı olmasına rağmen öğrenci burslarımızın verilmeye devam etmesini sağladık. Kişisel yardım taleplerini hiçbir zaman geri çevirmedik. Elimizden geleni fazlası ile yapmaya çalıştık ve yapmaya da devam ediyoruz.

Dernek olarak Bursa’da hemşerilerimiz için çalışırken, hepimizin malumu olan Batı Trakya’daki hemşerilerimizin daha zor günler geçirdiğini de biliyoruz. Toplumumuzun ileri gelenlerine yapılan kişisel saldırılar, eğitim hakkımızı kısıtlamak amacı ile gerçekleştirilen ve oldubittiye getirilen işlemler, pandemi süreci fırsat bilinerek daha da arttı. Öyle ki Batı Trakya’da uygulanan sokağa çıkma yasaklarında dahi eşitsizlik uygulandığını açıkça gördük, dinledik, öğrendik. Her yıl olduğu gibi, 2020 yılı da Batı Trakya Türk Azınlığının sorunlarının çözümü bir yana dursun, bu sorunların daha da derinleştirildiği bir yıl oldu. Umuyoruz ki 2021 yılı mevcut durumun değiştiği bir zaman diliminin başlangıcı olur.

Geride bıraktığımız 2020 yılının kasvetinin üzerimizden atıldığı, geleceğe umut ve sağlıkla bakabileceğimiz, haklarımızın iade edildiği, Türkiye’de ve Dünya’da kadına şiddetin son bulduğu yeni bir yıl olması dileği ile tüm hemşerilerimizin yeni yılını BTTDD Bursa Şubesi Kadın Kolları adına kutluyorum.

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle Reyhan Öztaş
Daha Fazla Yük Kadın Kolları