Rumeli Balkan Sempozyumu’nda Batı Trakya Türkleri Temsil edildi.

alt

alt

İzmit Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği ile Rumeli Federasyonu’nun ortaklaşa tertip ettikleri 20.yıl Kocaeli Uluslar arası Rumeli Balkan Sempozyumu 18-20 Şubat 2011 tarihlerinde gerçekleşti.

 

Sempozyuma Batı Trakya’dan Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman ve Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu Başkanı ve İskeçe Müftüsü Ahmet Mete katıldı.

İzmit Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleşen sempozyuma TBMM Başkan Vekili MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi Nezir, Kosova KDTP Milletvekili Müfera Şenik, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İlyas Şeker, İzmit Belediyesi Meclis Üyesi İbrahim Ergin, Rumeli Balkan Federasyonu Genel Başkanı Süheyl Çobanoğlu, İzmit Rumeli Türkleri Derneği Başkanı Sinan Balkan, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, Rumeli Balkan Federasyonu Başdanışmanı Av. Özcan Pehlivanoğlu, İzmit Belediyesi eski Başkanı Halil Vehbi Yenice ile Rumeli ve Balkan kökenli vatandaşlar katıldı.

Sempozyumda Rumeli ve Balkanlar her yönüyle siyasi, ekonomik, kültür, nüfus gibi açılardan tartışıldı. Katılımcılar sundukları tebliğ, bildiri ve sunumlarıyla Rumeli ve Balkanlar üzerinde bilgi alışverişinde bulunularak sorunlar, hüzünler ve duygulu anlar paylaşıldı.

Sempozyuma davet edilen Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliği Başkanı Sami Ali Toraman konuşmasında: “Ana okullarda çift dilli eğitim yapılamadığı, açılacak çift dilli anaokuluna tercüman öğretmen dayatması olduğunu” belirtmiştir. “

Batı Trakya Azınlık İlkokullarına Türkiye Eğitim Fakültelerinden mezun öğretmenlerin 695/1977 sayılı kanunun ilgili maddesinde öncelikle S.Ö.P.A. mezunları atanır maddesinden dolayı ilkokullarda görev verilmediği, Azınlık okullarında Beden Eğitimi, İngilizce derslerinin Azınlık mensubu öğretmenler tarafından okutulmadığı, Türkçe yapılan Hayat Bilgisi dersinin elimizden alınarak Yunanca okutulan Çevre dersi konulduğunu” konuları hakkında bilgi vermiştir.

Kontenjan öğretmenlerinin sayısı 35’e yükseltilmediği, Zorunlu dokuz yıllık eğitimin Azınlık Okullarında uygulamaya konulmadığı gibi zorunlu eğitim On yıla çıkartılmasına rağmen Azınlık Eğitiminde bu durum uygulanmadığı, Azınlık Okulu Encümenleri vasıtasıyla tayinlerin kolaylaştırılmadığı, Türkçe dersinin Pilot Devlet Ortaokullarında Azınlık kurumlarına danışılmadan seçmeli ders olarak uygulamaya konulduğu ve bu uygulamanın kaldırılmadığı, Azınlık Okullarındaki Encümenlerin kırpılan yetkilerinin geri verilmediği, Azınlık İlkokullarında kaliteli eğitim şartlarının oluşturulmadığı, Rodos ve İstanköy’de bulunan soydaşlara da Türkçe eğitim imkânının verilmediği, en önemlisi de Yunan Devlet yetkililerinin “Dayatmacı” zihniyetten vazgeçmediği” gibi hayati derecede önemli konularına yer vererek sorunları dile getirme fırsatı bulmuştur.

alt 

alt 

alt 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …