BASIN AÇIKLAMASI

Krizdeki Yunanlıların Türk topraklarını satın aldığı şeklinde lanse edilen haberlerin ardından İHA’ya açıklama yapan Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse, "Haber, kamuoyuna yanlış aksettirilmiş. Bu tür haberler Batı Trakyalıları yaralıyor. Mülk edinen Yunanlı sayısı bir elin parmaklarını geçmez" dedi.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Bursa Şube Başkanı Şükrü Köse, "Yunanlılar Bursa’yı çok sevdi", "Bursa artık onların" başlıklı haberlerin yanlış anlaşılmalara yol açtığını kaydederek, "Biz Yunanlı değiliz. Batı Trakyalı soydaşlarımızın tamamen Yunanistan kimliği ile gelip burada gayrimenkul edinmesiyle ortaya çıkan bir durum. Türkiye genelinde 10 bin kişi de çok bir şey değil. Türkiye’de 100 binin üzerinde göçmen sayısı var. Bunların ailelerini ve son asırı aldığınızda Türkiye genelinde birinci ve ikinci nesli aldığınızda 800 bin Batı Trakyalı var. Ben de Türk vatandaşıyım. Ama tapudaki kaydım Yunan uyruklu olarak da gözüküyor olabilir. Bir Türk kardeşimiz, 10 yıl önce Yunanistan vatandaşıyken aldığı gayrimenkul Yunanistan uyruğu olarak kayıtlarda gözüküyor" dedi.

Yunan ırkından gelen Yunanlıların adeta Bursa’yı işgal ettiği şeklinde haberlerin yanlışlığına dikkat çeken Köse, "Bu durum keşke kamuoyuna düşmeden bizden de bilgi istenseydi. Bir defa bu belirtilen Bursa’da 1,1 milyon metrekarelik alanın 4 bin 738 kişiye satıldığı şekilndeki bilgi doğru. Çok büyük bir yer değildir. Ortalama 223 metrekare gelir. Bizim soydaşlarımızın, yani Yunan tabiyetine, tabasına kayıtlı olan Türk soylu Batı Trakyalıların aldığı gayrimenkuller. Yıllardır süren alımların totaldeki sayısı. Bu durum medyaya yanlış yansımış. Adeta Yunanistan krize düştükten sonra Bursa’ya göç etmiş. Bu tür haberler soydaşlarımızı derin bir şekilde yaralamıştır" diye konuştu.


"YUNANLILARIN SAYISI BİR ELİN PARMAKLARINI GEÇMEZ"

Yunanlılar denilince, Helen ırkından gelen kişilerin hatırlandığını ifade eden Köse, "Böyle bir yanılgıya medyanın düşmemesi gerekiyordu. Tapu dairesine uğradım. Hakkaten bilgimiz dışında Yunanlılar gelip arazi ya da toprak aldı mı? Tapu dairelerinin ifade ettiği, bunlar tamamen Türk soylu vatandaşlar. Türk soyundan gelen Batı Trakyalı kardeşlerimizin istatistiki bilgisi. Yunanlıların burada gayrimenkul edindiğine dair bilgi yok. Bilmediğimiz 3-5 kişi vardır. Ama bir elin parmaklarını geçmez. Yunanistan’dan Bursa’ya göç eden kardeşlerimiz özellikle Gümülcine, İskeçe ve Dedeağaç gibi şehirlerden gelmişlerdir" şeklinde konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu’nun soru önergesine verdiği cevapta şu bilgiler yer aldı: "Bursa 1 milyon 59 bin 909 metrekare 4738 kişiye, İstanbul’da 447 bin 694 metrekare 3646 kişiye, Manisa’da 401 bin 536 metrekare 349 kişiye,İzmir’de 278 bin 702 metrekare 1115 kişiye satıldı.


"BATI TRAKYALILAR ZOR GÜNLERİNDE KOOPERATİF İÇİN BİLE ARSA İSTEMEDİ"
Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Avukat Burhanettin Hakgüder de, Batı Trakya Türkleri’nin Yunanistan’ın asimilisyon ve göçe zorlama poltikaları nedeniyle 1967’den beri cuntanın baskılarından Türkiye’ye gelmek için değişik yollar aradıklarını hatırlatarak, "Batı Trakya Türkleri yatırımlarının çoğunu Türkiye’ye yapmışlardır. İstanbul, İzmir, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Manisa gibi bölgelerde ciddi manada hemşehrilerimiz yaşamaktadır. Yunanistanın o karanlık günlerde vatandaşlık haklarını vermediği süreçte can güvenlikleri ve ırz namusları söz konusu olduğunda kaçabilecekleri yer olarak Türkiye’de gayrimenkuller almışlardır. Birikimlerini Türkiyeye getirmişlerdir. Şehircilik Bakanının açıklamasına konu olan gayrimenkuller Batı Trakya Türkleri’nin cok ciddi manada Türkiye’de gayrimenkulleri vardır. Hiç bir dönem Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden kooperatif kurma adına yer tahsisi istememişlerdir. Tamamen kendi imkanlarıyla almışlardır. Bursa’da çok ciddi manada işadamlarımız var. Halen Yunanistan vatandaşı olup Türkiye’de ciddi yatırımlar yapan işadamları vardır. Çok şükür Türküz, müslümanız. Evladı fatihan çocuklarını Yunanlı olarak kimse değerlendirmesin. Bu ifadeler Batı Trakya Türkleri’ni rencide eder. Batı Trakya Türkleri Lozan anlaşması yapılmadan önce Osmanlı tebasındaydılar. Lozan anlaşmasıyla birlikte kendi talepleri olmadan Yunanistan’a emanet edildiler. Yunan vatandaşı yapıldılar. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin attığı imzaya güvenerek bunu kabul ettiler. Bugün de kendilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nden başka koruyucusu güvencesi yoktur" şeklinde konuştu.

 

Daha Fazla İlgili Makale Yükleyin
Daha Çok Yükle admin
Daha Fazla Yük Haberler

İlginizi Çekebilir

İSKEÇE MUZAFFER SALİHOĞLU AZINLIK ORTAOKULU VE LİSESİ MÜTEVELLİ HEYETİ VE OKUL AİLE BİRLİĞİ’ Nİ MİSAFİR ETTİK

Batı Trakya’ da zorlu ve baskılar altında geçen 2018-2019 öğretim dönemini başarılı …